ZAJRZYJ DO PISMA ŚWIĘTEGO

Księga Psalmów (Ps 16, 7-11)

Błogosławię Pana, który dał mi rozsądek,

bo nawet w nocy upomina mnie serce.

Stawiam sobie zawsze Pana przed oczy,

nie zachwieję się, bo On jest po mojej prawicy.

Dlatego się cieszy moje serce, dusza się raduje,

a ciało moje będzie spoczywać z ufnością,

bo nie pozostawisz mojej duszy w Szeolu

i nie dozwolisz, by wierny Tobie zaznał grobu.

Ukażesz mi ścieżkę życia, pełnię radości u Ciebie,

rozkosze na wieki po Twojej prawicy.

 

ROZWAŻANIE

 

CZYM JEST HIERARCHIA WARTOŚCI?

Hierarchia wartości jest to uporządkowany zbiór wartości, które nabywamy w życiu, a które są w nim ważne. Kierując się nimi, w obliczu problemu lub dylematu, potrafimy zdecydować. Sama hierarchia zmienia się wraz ze zmianami w naszym Życiu. Najczęściej spotykane wartości to rodzina, przyjaciele, nauka, zdrowie, piękno, prestiż.

Człowiek, który uświadomi sobie swoje wartości, skutecznie osiąga cele, potrafi wybrać w momencie trudnego dylematu, wie od czego zacząć i na czym budować. Świadomość swoich wartości ma wpływ na wszystkie sfery życia.

Każdy może zbudować własną hierarchię wartości, odpowiadając na pytanie: Co się dla mnie liczy? Najważniejszą wartością powinien być Bóg. On jest nieustannie obecny przy człowieku – poprzez swoje Słowo, poprzez obecność w sakramentach. Bez Boga

trudno jest dobrze budować.

 

 

POMÓDL SIĘ

Panie Jezu, pomóż mi, bym się kierował Twoimi przykazaniami i Twoją miłością. Pragnę Ci poświęcać swój czas, by jak najlepiej móc go spożytkować, by pomagać innym. Wyrzekam się wszystkiego, co mnie od Ciebie oddala. Wyrzekam się wpływu Mamony na moje życie. Wyrzekam się tego, co w mojej piramidzie wartości zajmuje Twoje miejsce.

Maryjo, dla Ciebie najważniejszy był Bóg i Jego plany Daj mi łaskę posłuszeństwa i zrozumienia tego, co się naprawdę liczy. Amen.

 

ZADANIE

Przez pobożnie uczyniony znak krzyża uwielbiasz Trójcę Przenajświętszą i błogosławisz siebie. Pamiętając o tym, w ciągu tygodnia dnia wielokrotnie – w różnych sytuacjach – uczyń ten znak na sobie, powoli, Z szacunkiem i na głos.