ROZWAŻANIE

Grzech przejawia się nie tylko w tym, co mówimy, ale także w tym, co robimy. Grzechem może być na przykład ściąganie na kartkówce czy sprawdzianie. Nie jest to czynność nieświadoma, gdyż ściągając odpowiedzi, wiesz co robisz.

Wielu jednak nie widzi w tym grzechu. Istnieje kilka podstawowych błędów, które zasłaniają nam grzech, dlatego go nie widzimy. Oto one:

  • Uogólnianie (ściąganie nie jest złe, ponieważ inni też ściągają);
  • Uznanie grzechu jako praktyczny sposób na życie (ściąganie pokazuje, że potrafimy sobie poradzić w życiu)
  • Pycha (muszę ściągać, żeby nie okazać się słaby, żeby inni się ze mnie nie śmiali);
  • Kalkulator (i tak jestem grzesznikiem, więc jeden grzech w tą, jeden w drugą stronę, różnicy nie robi);
  • Logika grzechu (ściągnę, pójdę do spowiedzi, wyspowiadam się i już grzech nie będzie ważny, a przynajmniej dostanę lepszą ocenę);
  • Ciąg przyczynowy (uderzyłem kolegę, bo ten mnie prowokował, więc wszystko to jego wina, a ja nie zgrzeszyłem).

Wszystkie przykłady usprawiedliwiania grzechu są błędne i nieprawidłowe. Powinniśmy się ich wystrzegać.

 

ZAJRZYJ DO PISMA ŚWIĘTEGO

Ewangelia wg św. Mateusza (Mt 18,6-7)

Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie.

 

POMÓDL SIĘ

Panie Jezu, pragnę wystrzegać się każdego zła, każdego grzechu. Chcę uniknąć wszystkich błędów, którymi usprawiedliwiam grzech. Wyrzekam się wszystkich grzechów popełnionych czynem i zaniedbaniem. Proszę Cię, dopomóż mi, bym nigdy nie stał się powodem grzechu innych oraz bym nigdy nie popełniał go razem z innymi. Proszę Cię, spraw, bym potrafił dostrzec każdego człowieka potrzebującego mojej pomocy. Pragnę nieść pomoc każdemu.

Maryjo, Ty, która pierwsza zwróciłaś uwagę, że nie mają już wina na weselu w Kanie Galilejskiej, dopomóż mi, bym obok nikogo nie przechodził obojętnie. Wyrzekam się grzechu i wszystkiego, co prowadzi do zła, aby mnie grzech nie opanował. Amen

 

ZADANIE

Złóż dowolną ofiarę (np. zrezygnuj z czegoś, odmów sobie czegoś) w intencji nawrócenia grzeszników.