ROZWAŻANIE

W obecnych czasach ludzie często nie zastanawiają się co mówią, a mówią bardzo dużo. Rozmawiamy, by pogłębić relacje, by się czegoś nowego nauczyć, by przekonać kogoś do swojej racji. Jednak nie zawsze zachowujemy czystość języka, która przystoi katolikowi. Nieraz w gniewie czy w euforii wypowiadamy przekleństwa, brzydkie słowa, które nie powinny wyjść z naszych ust. Czasami też próbujemy pokazać jacy to jesteśmy nowocześni, wspaniali i interesujący, popisując się takim słownictwem. Zapominamy, że Bóg też tego słucha – niestety z przykrością.

 

ZAJRZYJ DO PISMA ŚWIĘTEGO

Ewangelia wg św. Mateusza (Mt 15,10-11.15-20)

Potem przywołał do siebie tłum i rzekł do niego: «Słuchajcie i chciejcie zrozumieć. Nie to, co wchodzi do ust, czyni człowieka nieczystym, ale co z ust wychodzi, to go czyni nieczystym».

Wtedy Piotr zabrał głos i rzekł do Niego: «Wytłumacz nam tę przypowieść!». On rzekł: «To i wy jeszcze niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że wszystko, co wchodzi do ust, do żołądka idzie i wydala się na zewnątrz. Lecz to, co z ust wychodzi, pochodzi z serca, i to czyni człowieka nieczystym. Z serca bowiem pochodzą złe myśli, zabójstwa, cudzołóstwa, czyny nierządne, kradzieże, fałszywe świadectwa, przekleństwa. To właśnie czyni człowieka nieczystym. To zaś, że się je nie umytymi rękami, nie czyni człowieka nieczystym».

 

POMÓDL SIĘ

Panie Jezu, pragnę podjąć postanowienie, by już nigdy nie zranić innego człowieka swoim złym słowem. Proszę, dopomóż mi, bym stawał się coraz lepszym człowiekiem. Bym umiał powiedzieć: „Nie chcę o tym rozmawiać, zmieńmy temat”, gdy ktoś zaczyna obgadywać, plotkować, przeklinać.

Maryjo, Ty byłaś cichą i pokorną niewiastą i wszystkie słowa Boga zachowywałaś w swoim sercu, pomóż mi bym i ja potrafił nie wywyższać się ponad innych, bym potrafił rozróżnić dobre słowo od złego słowa i czasem umiał „ugryźć się w język”, jeżeli będzie to potrzebne.

Wyrzekam się grzechu, całego zła wychodzącego z moich ust i wszystkiego, co prowadzi do zła, aby mnie grzech nie opanował. Amen

 

ZADANIE

Zatroszcz się, tak szczególnie, aby w tym tygodniu wypowiadać TYLKO słowa, które są dobre – przebaczają, pomagają zrozumieć, wspierają, podnoszą na duchu, pocieszają, są miłe.