Z radością informujemy, że, po okresie pandemii, uczniowie naszej szkoły wyruszyli w kolejną “Podróż sentymentalną na Kresy”.

24.10.2022

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Kowna – dawnej stolicy Litwy. W tym urokliwym mieście zobaczyliśmy: Dom Perkuna, Ratusz, katedrę oraz rynek. Zatrzymaliśmy się przy domu, w którym mieszkał Adam Mickiewicz. Kolejnym punktem była szkoła, w której nasz wieszcz pracował. A teraz już w drogę – do Wilna!

Drugim etapem naszej sentymentalnej wyprawy jest Wilno. Mimo zmęczenia udaliśmy się na wieczorny spacer. Przeszliśmy pod Ostrą Bramą i przekroczyliśmy Wilejkę, by zapuścić się w magiczne zaułki Republiki Użupio. A wszystko to wzbogacone wykładem naszej cicerone: pani profesor Joanny Będkowskiej.

25.10.2022

Dzień drugi naszej podróży rozpoczęliśmy od cmentarza na Rossie, który zachwyca niezwykłą atmosferą i położeniem. Spoczęło tam wielu naszych słynnych rodaków. Liczne nagrobki są dziełami sztuki kamieniarskiej. Melancholii tego miejsca dopełniła pogoda.

Następnie udaliśmy się do dzielnicy Antokol, zamieszkałej niegdyś przez rody magnackie, w tym przez Radziwiłłów. Zobaczyliśmy dworek, w którym mieszkała Emilia Plater ( vide “Śmierć Pułkownika”). Dziś znajdują się tam liczne ambasady. Tam też zwiedziliśmy jedną z dziesięciu najpiękniejszych świątyń Europy – Kościół św. Piotra i Pawła. Barokowa świątynia urzeka swoim wnętrzem: rzeźbami nawiązującymi do mitologii i Biblii, obrazami oraz kryształowym żyrandolem w kształcie statku. Na Antokolu znajduje się też domek św. Faustyny, w którym mieszkała przez cztery miesiące. To Wilnie powstał pierwszy obraz Bożego Miłosierdzia.

Kolejnym punktem była Góra Trzech Krzyży. Geneza nazwy związana jest z ukrzyżowaniem trzech mnichów. Na miejscu ich śmierci były stawiane kolejne krzyże. Z góry rozciąga się przepiękny widok na całe Wilno.

I wreszcie Starówka z Katedrą Wileńską, najważniejszą świątynią litewską. A potem podróż po śladach polskiej literatury: Uniwersytet Wileński, dom Juliusza Słowackiego, Zaułek Literacki.

Wprost trudno wszystko wymienić.

26.10.2022

Ostatni dzień w Wilnie. Najpierw msza święta w kaplicy Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej ( Paweł Sitak – służba liturgiczna). A potem poznawanie smaków i zapachów wileńskich na na największym targu na Litwie. Tu mogliśmy skosztować pysznych potraw i nabyć pamiątki. I wreszcie podróż w czasie i wędrówka szlakiem mickiewiczowskim. Nasz wieszcz jest rekordzistą wileńskim – najwięcej tablic w stolicy Litwy poświęconych jest jego osobie. Uderzające jest to, że wszyscy opowiadający o nim używają zdrobnienia “Adaś”. “Adaś” studiował, mieszkał, tworzył, czarował… Była to niesamowita podróż tropem “Dziadów” i działalności Filaretów.

Dzień zakończyliśmy spacerem w dzielnicy żydowskiej.

27.10.2022

W drodze powrotnej do Polski zajechaliśmy do Troków. Pierwszą atrakcją był rejs po jeziorze Galve. Miłą niespodzianką była możliwość sterowania statkiem i dyskoteka na górnym pokładzie. Potem zwiedziliśmy zamek wybudowany przez Wielkiego Księcia Kiejstuta i jego syna Witolda. Wiele eksponatów pochodzi aż z XV wieku. Po zwiedzaniu zjedliśmy posiłek w tradycyjnej, rodzinnej restauracji Karaimów.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy… Wracamy…

 

Więcej fotografii w galerii…