Nasza uczennica Izabela Szulc, w dniu 16 marca 2021 roku wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim  „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Półfinały odbywały się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach. Do swojej prezentacji wybrała dwa utwory:

  • Wiersz: „Kamienie” – Grażyny Chrostowskiej
  • Prozę: „I boję się snów”  – Wandy Półtawskiej

W swojej prezentacji wykorzystała także umiejętność gry na skrzypcach.

Izę do konkursu przygotowywała Pani prof. Justyna Niska.

21 marca dowiedzieliśmy  się, że Izabela została finalistką konkursu oraz laureatką Złotego Biletu – obejmującego wyjazd do Niemiec, do obozu Ravensbrück w ramach nagrody głównej.

6 kwietnia 2022 roku Uczennica wzięła udział w Gali Finałowej w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Gośćmi specjalnymi gali były więźniarki KL Ravensbrück, m.in. dr Wanda Półtawska. W wydarzeniu brało udział 28 finalistów.

„Teraz, w ostatnich kawałkach życia służę jednej jedynej sprawie – pamięci narodowej. Ponieważ wszystko wam mogą zabrać, ale tego, kim jesteście – nie” – mówiła podczas spotkania z uczestnikami konkursu Wanda Półtawska.  Przekonywała, że poezja jest sposobem zrozumienia świata.

Maria Lorens – pomysłodawca Konkursu, córka śp. Katarzyny Matei, byłej więźniarki Ravensbrück, harcerki z konspiracyjnej drużyny „Mury” podkreśliła, że sala zgromadziła kilka pokoleń – od urodzonej w 1921 r. Wandy Półtawskiej, więźniarki Ravensbrück, autorki wielu książek i przyjaciółki papieża Jana Pawła II, po młodych ludzi urodzonych po 2005 r. „Proszę sobie wyobrazić, że ta młodzież, która jest dzisiaj na sali ma tyle lat ile wtedy miały te dziewczyny z Ravensbrück“ – wskazała.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Iza Szulc podzieliła się też osobista refleksją:

„Osobiście uważam, że sam udział w konkursie był dla mnie prawdziwą lekcją historii. Poprzez recytację literatury faktu mogłam utożsamiać się z emocjami, które towarzyszyły więźniarkom w ich ciężkich chwilach spędzonych w obozie. Czułam się zaszczycona, że mogłam recytować fragment „I boję się snów” przed Panią Wandą Półtawską. Jestem również niezmiernie wdzięczna Pani prof. Justynie Niskiej za przygotowanie mnie do konkursu. Było to dla mnie bardzo pouczające wydarzenie i cieszę się, że m.in. dzięki takim konkursom, młodzież jednoczy się i uczy nawzajem pokory i przynależności do narodu. Wzrasta w nas świadomość oraz wrażliwość.”