W dniu dzisiejszym w uroczysty sposób pożegnaliśmy naszych Kochanych Absolwentów. To zawsze czas pełen podziękowań, życzeń, nadziei i smutku.

Już za Wami tęsknimy…

Słowa dla Absolwentów przekazane przez Panią Prezes SPSK Marię Chodkiewicz:

Pani prof. Barbara Nalewajka w imieniu Wychowawczyń skierowała do Absolwentów następujące słowa:

 

Czy to już koniec i nie ma już nic? Jesteście wolni i możecie iść? Czego Wam życzyć na tę drogę? Jakich rad udzielić?

Przez niemal połowę edukacji w liceum widzieliśmy się na ekranie, słyszeliśmy przez słuchawki, porozumiewaliśmy przez komunikatory.

Trudno na odległość odczytać emocje, obawy… Niełatwo pocieszyć, wesprzeć…

Przyszło Wam egzamin z dojrzałości zdać znacznie wcześniej. Nikt ani Was, ani nas na to nie przygotował. Uczyliśmy się od siebie nawzajem. Musieliśmy zmagać się z różnymi trudnościami: od najprostszych – technicznych, po o wiele bardziej skomplikowane – emocjonalne.

Na Was spoczęła większość odpowiedzialności za efektywność nauki zdalnej, musieliście sobie radzić z izolacją od kolegów i przyjaciół, zostaliście pozbawieni bezpośredniego kontaktu z kulturą i sztuką, niełatwo było zmobilizować się do aktywności fizycznej w odosobnieniu.

Mimo, że wielu naukowców twierdzi, iż pandemia nie będzie najważniejszym wydarzeniem XXI wieku, to jej doświadczenie na granicy dorosłości na pewno zostawi ślad w Waszym życiu.

Z nadzieją, że to już powoli odchodzi w przeszłość, a wraca normalność, wysyłamy Was w świat. Za uchylonymi już drzwiami dorosłości czekają na Was decyzje życiowe, nowe wyzwania, nowe doświadczenia, nowi ludzie.

„Wychowanie wymaga jak największej dbałości i przelicznych zabiegów ze względu na przyszłość” pisał Seneka. Zarówno my, Wasze wychowawczynie, jak i wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły, staraliśmy się ze wszystkich sił, by jak najlepiej na tę przyszłość Was przygotować. Będziemy śledzić Wasze losy, cieszyć się Waszymi sukcesami, dzielić Wasze troski. Drzwi szkoły są dla Was otwarte.

„Szlachetną rzeczą jest dążyć do wzniosłości celów, mierząc nie własne siły, ale siły swojej natury, i podejmować ambitniejsze plany niż te, jakie mogliby spełniać nawet ludzie obdarzeni niezwykłą siłą ducha”. To też Seneka. Spełniajcie marzenia, snujcie plany, stawiajcie sobie wyzwania i je realizujcie.

Nie mówimy Wam dziś: „Żegnajcie!”. Mówimy jedynie z nadzieją: „Do widzenia!”

 

Zapraszamy do przeczytania artykułu o dzisiejszej uroczystości w Tygodniku “Niedziela”: Nowa grupa pięknych ludzi. Maturzyści „katolika” zakończyli rok szkolny

 

 

Więcej fotografii w galerii…