Klub UKS Katolik Częstochowa nieformalnie działa od jesień 2012 roku. W grudniu 2013 roku uzyskał osobowość prawną. Powstał przy Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Matki Bożej Jasnogórskiej prowadzonym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. W dokumentach założycielskich zawarliśmy główne cele naszej działalności do których zaliczamy integralny a więc zarówno fizyczny, jak i intelektualny oraz duchowy rozwój naszych wychowanków. Pomaga nam w tym Matka Boża Jasnogórska którą nasi młodzi sportowcy noszą na piersi. Trening, rywalizacja sportowa czy też rekreacja i turystyka służą realizacji tych celów.

Nasi uczniowie regularnie biorą udział w zawodach miejskich, wojewódzkich oraz ogólnopolskich zajmując wysokiej miejsca. Kamil Nitecki – I miejsce w Mistrzostwach Śląska Młodzików w rzucie oszczepem, Marta Skrzypczyk i Dawid Rydel to Mistrzowie Gimnazjady w biegu na 100 metrów. Cecylia Wielgus i Daria Skrzesiewicz zajęły odpowiednio 2 i 3 miejsce w klasyfikacji generalnej Bike Atelier MTB Maraton – najpopularniejszych zawodów rowerowych w województwie śląskim na dystansie Family. W tym samym cyklu w klasyfikacji generalnej: Karolina Kasprzyk i Zuzanna Orgańska zajęły 3 i 4 miejsce na dystansie Hobby. Piotr Karoń na dystansie Pro był piąty w elicie mężczyzn, wśród najlepszych zawodników w kraju reprezentujących zawodowe kluby kolarskie które rywalizują w Pucharze Europy. Wszyscy startujący oprócz wysokich lokat indywidualnych dołożyli cenne punkty do klasyfikacji drużynowej w której na 30 drużyn zajęliśmy ósme miejsce. Ponadto Piotr wygrał cykl zawodów Rock Rędziny XC Eliminator, a Mateusz Ułamek zawody przełajowe w Masłońskich organizowane przez Śląski Związek Kolarski. Siłą tej grupy jest klimat wzajemnej pomocy i życzliwości.

Absolwenci na czele z Mateuszem Ułamkiem prowadzą sobotnie treningi techniki wprowadzając młodzież w arkana kolarstwa. Rokrocznie w czerwcu organizujemy turystyczną wyprawę po Polsce. W tym roku przejechaliśmy na rowerach z Przemyśla do Częstochowy pokonując Bieszczady i Beskidy. Drugi rok z rzędu uczestnik wyprawy (Zuzanna Orgańska) wygrał konkurs radiowej trójki „Wakacje na dwóch kółkach”. Nagrodą był dwutygodniowy pobyt we Włoszech.

W ostatnim roku pojawiła się wśród nas piłkarska drużyna dziewcząt. Koleżanki skupione wokół wspólnej idei stworzyły doskonale rozumiejący się i wspierający wzajemnie team który w rozgrywkach piłki nożnej dziewcząt częstochowskich gimnazjów czwarte miejsce.

W przyszłym sezonie zamierzamy włączyć się w rywalizację w kolarstwie przełajowym, zająć miejsce na podium w klasyfikacji drużynowej dziewcząt w piłce nożnej, awansować w klasyfikacji drużynowej bikeateliermaratonu do pierwszej piątki, zorganizować rajd rowerowy ze Szczecina wzdłuż Odry do Szklarskiej Poręby i dalej przez Sudety do Wrocławia i Częstochowy. Kontynuować rowerowe soboty i połączone z nimi treningi techniki, poprawić wyniki indywidualne w corocznych zawodach. Oraz tworzyć jak najlepsze warunki do indywidualnego rozwoju naszych podopiecznych.

Więcej zdjęć w galerii…