“Wakacje na dwóch kółkach” to konkurs organizowany przez Henryka Sytnera, redaktora Trzeciego Programu Polskiego Radia, popularnej “Trójki” już od 46 lat. W tym roku główną nagrodą był pobyt w Szklarskiej Porębie i w Hiszpanii na wybrzeżu Costa Cailda. Tylko 10 laureatów spośród wielu uczestników konkursu miało okazję wyruszyć na wyprawę. Jest to prestiżowa nagroda, bo i sama akcja jest największą w Polsce imprezą turystyczno-rowerową organizowaną przez polskie media. Wygrać konkurs to nie lada wyczyn.

Od 12.08 do 08.09, bo tyle trwała cała „przyjemność”, zaowocowała niezapomnianymi doświadczeniami i przygodami. Olbrzymim plusem całego wyjazdu była grupa stworzona przez wspomnianego już Pana Henryka,która nawet po całym przedsięwzięciu utrzymuje ze sobą kontakt i 2 tygodnie od rozstania odwiedza się i spotyka. To najlepszy dowód na to, jaką ekipą przyjaciół staliśmy się.
Ogromnym atutem były wizyty w radiowej “Trójce”. Uczestniczyłem „na żywo” w audycjach, byłem na antenie podczas kultowej Listy Przebojów oraz spotkałem się z legendami ukochanego radia: Markiem Niedźwieckim, Wojtkiem Mannem, Czarną Heleną, Anią Gacek, Tomaszem Żądą, czy Piotrem Baronem. Kto słucha „Trójki” to wie,co to znaczy spotkać takich znawców muzyki.

Jako grupa również byliśmy w obiektywach kamer, udzielaliśmy wywiadów, spotykali się z nami np. burmistrzowie miast. Czyli wywiady, spotkania itp…

Sama wyprawa była niezwykła. Dużo zwiedziliśmy, zobaczyliśmy i poznaliśmy. Zarówno piękne lasy i Góry Izerskie w Szklarskiej Porębie, jak i ciepłe wybrzeże Morza Śródziemnego. Malownicze uliczki i place w starych centrach miast Murcji, Cartageny czy Caravaki, gdzie mieliśmy okazję odwiedzić jedno z najsłynniejszych sanktuariów Hiszpanii, czy wytwórnię likierów 43. Kościoły wykute w skałach zachwycały wszystkich, a kąpiele w cieplutkim morzu, spacery po zachodzie słońca po plaży pozwalały poczuć klimat tych terenów. Wspaniała kuchnia, owoce morza, pikantne sery i mięsa, słodkie, pachnące owoce i figi zjadane prosto z drzewa sprawiały, że nastrój był iście wakacyjny. Rozłożyste palmy chroniły nas przed prażącym słońcem. Dodatkowego smaczku dodawały nam krótkie spacery rowerowe z Panem Henrykiem, podczas których podziwialiśmy najbliższe okolice miejsca naszego pobytu. Wtedy także mogliśmy się zaprezentować w naszych Trójkowo-Wakacyjnych strojach rowerowych oraz rozprostować nogi na pięknych rowerach mtb.

Polecam wszystkim startowanie w konkursie „Wakacje na dwóch kółkach” – to prawdziwy relaks połączony z poznawaniem pięknych miejsc świata.

Relacja: Szymon Ziółek.

Więcej zdjęć w galerii…