17 maja 2016 około 18:30 do Częstochowy przybyła grupa młodzieży z Hargesheim z Niemiec. Grupa złożona z 15 dziewcząt i chłopców, została zakwaterowana u rodzin. Program wizyty był bardzo ciekawy: pierwszy wieczór dawał gościom możliwość zapoznania się z goszczącymi ich rodzinami.

Drugiego dnia niemieccy uczniowie mogli wziąć udział w zajęciach lekcyjnych i ćwiczyć polską wymowę. Po południu grupa zwiedzała słynny klasztor Jasną Górę.

Czwartek zaczął się mszą św. w szkole. Potem uczniowie niemieccy i polscy w ramach projektu „Przewodnik po Częstochowie” wyszukiwali informacje o Częstochowie spacerując po centrum miasta.

Dzień następny spędzono w parku rozrywki „Energylandia”. Było tam tyle atrakcji, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Popołudnie i wieczór były do dyspozycji rodzin.

Większości gości przyjemność sprawiała gra w kręgle, organizowano też wycieczki po okolicy, uwzględniające zwiedzanie ruin zamku w Olsztynie, próbowanie świeżych pstrągów w Złotym Potoku.

Następne 3 dni były poświęcone niemiecko – polskiej integracji, kulturze i historii. Młodzież z nauczycielami uczestniczyła w wycieczce do Wrocławia, Krzyżowej i Książa. W Książu zorganizowano zwiedzanie największego na Dolnym Śląsku zamku. Wart zobaczenia był przepiękny Wrocław z wieloma zabytkami: ratuszem, rynkiem i wieloma innymi. W Krzyżowej kanclerz Kohl i premier Mazowiecki wzięli udział w mszy pojednania w listopadzie 1989, 2 dni po otwarciu muru berlińskiego. Od 1990 w majątku rodziny von Moltke spotykają się ludzie z Polski, Niemiec i innych europejskich państw – przeważnie są to spotkania młodzieży.

Ostatni wieczór należał do goszczących rodzin. Uczniowie niemieccy spożywając smaczną, polską kolację, pożegnali się z polskimi przyjaciółmi.

Następnego dnia, 24 maja, odbyło się oficjalne pożegnanie w szkole, podczas modlitwy porannej. Pobyt grupy niemieckiej w Polsce dobiegł końca.

Tekst: Piotr Dobrzyński, kl. 2 gimnazjum

Zdjęcia: prof. Marek Ciuk, Piotr Dobrzyński, kl. 2 gimnazjum

Więcej zdjęć w galerii…