W sobotę kończącą pierwszy tydzień matur odbył się 20-sty, jubileuszowy Piknik Naukowy w Warszawie. Tegoroczna edycja, współfinansowana przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, nosiła nazwę Zdrowie.

Wszyscy wiedzą że “grunt to zdrowie”, i na nim “nie można oszczędzać” więc dotarłszy na miejsce udaliśmy się do razu zwiedzać, uczyć się i poznawać tajniki niezwykłej techniki i ludzkiego życia.

Mogliśmy zobaczyć wszystko, począwszy do fizyki atomowej, poprzez rozchodzenie się fal i eksperymenty z udziałem robotów, a skończywszy na przeszczepach, operacjach i medycznych nowinkach. Widzieliśmy także prawdziwe, żywe sowy i mieliśmy okazję porozmawiać z leśnikami. Ponadto na Pikniku można było wziąć udział  w wielu konkursach i zdobyć ciekawe upominki. Było wiele wystaw dotyczących  zdrowia i zdrowego trybu życia. Można było spróbować swoich sił na rowerku stacjonarnym czy dowiedzieć się jak być bardziej EKO.

Jak na każdym Pikniku tak i na tym nie mogło zabraknąć stoiska Polskiego Radia! Tam mogliśmy zobaczyć, jak nagrywa się audycje, obejrzeć sprzęt radiowy, kupić pamiątkowy kubek, czy osobiście porozmawiać z gwiazdami eteru np. Panami Markiem Niedzwiedzkim czy Arturem Andrusem.

Uważam, że taki sposób uczenia się jest najlepszy i tylko tak możemy się zakochać w nauce. Bardzo dobrze, że organizowane są takie wydarzenia. Jest to o tyle ciekawe i wartościowe, że osoby, które tam spotkamy to pasjonaci, którzy w niezwykły sposób opowiadają o swoich zainteresowaniach i odpowiadają na każde nasze pytanie. Atrakcją jest spotkanie ,,szalonych” naukowców, legendarnych redaktorów radiowych, ale przede wszystkim to, że można bezpośrednio ,,dotknąć” i doświadczyć najciekawszych zdobyczy współczesnej nauki.

Serdecznie zachęcam wszystkich niezdecydowanych by za rok udali się na Piknik, a tych którzy już byli by polecali go innym.

Tekst i zdjęcia: Szymon Ziółek, kl. 1 LO, prof. Krzysztof Ułamek

Więcej fotografii w galerii…