Dnia 7 IV 2016 w naszej szkole obchodziliśmy wspomnienie tragedii, które wydarzyły się w Katyniu w roku 1940 oraz w Smoleńsku w 2010 roku. Tego dnia w mury naszej szkoły zawitali wyjątkowi goście: Panie Joanna Grabowska i Krystyna Maciocha – wizytatorki częstochowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, Pani Barbara Furs – najbliższa rodzina porucznika Mieczysława Andrzeja Grotta, Pani Beata Bielecka – członek Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Częstochowa, Pan Władysław Panek oraz Pan Andrzej Konarski – członkowie zarządu Rodzina Katyńska Częstochowa i Pan Paweł Korzewski – członek Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Częstochowa.

Obchody Dni Katyńskich zaczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył nasz Ksiądz Paweł Kulasiewicz; o piękno liturgii zadbała służba liturgiczna oraz schola Regina Caeli. Następnie uczniowie naszej szkoły przygotowali przepiękną i wzruszającą akademię, w której wspominaliśmy poległych w Katyniu oraz w katastrofie Smoleńskiej. Część artystyczna zawierała utwory, które dodatkowo ubogaciły cały apel, a my mogliśmy się przenieść do tych smutnych czasów i choć trochę zrozumieć to, do jakiej tragedii doszło. Następnie w uroczystej procesji udaliśmy się do tablicy upamiętniającej ś.p. por. Mieczysława Grotta oraz do posadzonego obok dębu pamięci. Tam złożyliśmy kwiaty, znicze, a także odśpiewaliśmy Hymn Polski oraz ,,Boże, coś Polskę”. Jako pamiątkę tego wydarzenia, oraz spotkania z naszymi wyjątkowymi gośćmi, na koniec uwieczniliśmy ten moment na wspólnym zdjęciu. To wydarzenie, podniosłe i niesamowicie wzruszające, na zawsze, razem z poległymi w tych dwóch tragediach, pozostanie w naszych sercach.

tekst: Monika Bykowska II A LO

zdjęcia: prof. Krzysztof Ułamek

Więcej fotografii w galerii…