W dniach 24-25 września br. odbył się warsztat edukacyjny III klas gimnazjum do Warszawy pod opieką profesorów : Pani Joanny Kępy, Pani Justyny Zawadzkiej oraz Pani Anny Radeckiej.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Zamek Królewski. Następnie poszliśmy na spacer po rynku. Zobaczyliśmy Barbakan i Pomnik Małego Powstańca. Weszliśmy do Bazyliki św. Krzyża gdzie spoczywają serca kompozytora Fryderyka Chopina oraz pisarza Władysława Reymonta. Kolejnym punktem wycieczki był Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie udało nam się zobaczyć zmianę warty. Po krótkiej przerwie na obiad w ratuszu ruszyliśmy na podbój Pałacu Kultury i Nauki. Wjechaliśmy wszyscy na samą górę – widoki są przepiękne, aż nie można uwierzyć w to, że z tego miasta podczas II wojny światowej zostały tylko ruiny. Zmęczeni udaliśmy się na miejsce wypoczynku aby zregenerować się i nabrać sił na drugi dzień:-)

Na samym początku zwiedzania w drugim dniu zobaczyliśmy Wilanów – Pałac Jana III Sobieskiego oraz ogrody w stylu włoskim. Następnie pojechaliśmy do Parku Łazienkowskiego – żadna wiewiórka, ani paw nie zostali nam obojętni 🙂 Ostatnim miejscem które odwiedziliśmy był Cmentarz na Powązkach. Zobaczyliśmy groby ofiar smoleńskich oraz pomnik poświęcony temu wydarzeniu, miejsca pochówku wielu sławnych osób, ale co najważniejsze widzieliśmy groby postaci historycznych, powstańców, m.in. Rudego i Zośki. Do Częstochowy wróciliśmy ok. godz. 23, zmęczeni, ale szczęśliwi, mamy nadzieję że jeszcze kiedyś taka wspaniała wycieczka się powtórzy! 🙂

Relacja: K. Jończyk

Więcej fotografii w galerii…